Blond Blog o farbowaniu i rozjaśnianiu włosów oraz ich pielęgnacji

Żółte włosy po rozjaśnianiu – co zrobić?

Co zrobić, jeśli nasze włosy po rozjaśnianiu są żółte lub zyskały rudawy odcień? Jest kilka prostych sposobów, które mogą nam w tej kryzysowej sytuacji pomóc. :) A dlaczego to właśnie żółty lub pomarańczowy barwnik jest górą i czym najlepiej go poskromić? Najserdeczniej zapraszam do lektury! :)

Pytanie od Czytelniczki

Hej, hej, Słońce! ♡ Postaram się pomóc najlepiej jak tylko potrafię! :) Na pewno warto pamiętać, że rozjaśnianie jest trudnym i destrukcyjnym dla włosa zabiegiem, a blondy są bardzo nieprzewidywalne i kapryśne – jako najtrudniejsze z “kolorów” lubią wychodzić według własnego widzi mi się (w szczególności na ciemniejszy włosach). :)
Poniżej napiszę Ci Kochana wszystko, co wiem na ten temat i mam ogromną nadzieję, że informacje te będą dla Ciebie przydatne. ♡ :)

Dlaczego włosy po rozjaśnianiu są często żółte lub rudawe?

Sam proces rozjaśniania włosów działa na ich barwę ocieplająco, dlatego odcienie wychodzą żółtawe bądź rudawe. Dzieje się tak, ponieważ niebieski pigment, odpowiadający za chłodny odcień, najłatwiej z włosa wytrącić. W następnej kolejności jest czerwony (jeśli nie będzie do końca usunięty, stworzy żółto-rudawy efekt), a najtrudniejszy właśnie wielkocząsteczkowy, “złośliwy” żółty, odpowiedzialny za tzw. “efekt kurczaczka”.

Jak zniwelować żółty odcień włosów?

Gdy działamy blond farbą, zazwyczaj końcowy efekt jest wielką niewiadomą – na niezdekoloryzowanych czy ciemniejszych naturalnie włosach mogą wychodzić różne wariacje kolorystyczne, nieprzypominające tych ze zdjęć ślicznych modelek (widniejących na opakowaniach produktów) czy próbnikach fryzjerskich.

I teraz tak. :) Co warto wiedzieć, jeśli chcemy samodzielnie zneutralizować zbyt ciepły odcień. Jeżeli nasz kolor po rozjaśnieniu jest zbyt żółty, wówczas sięgamy po blondy fioletowe, perłowe (np. 9.2 czy 10/6), ponieważ fiolet (w odpowiednich ilościach) zamienia kolor żółty w piękny beż. Natomiast w przypadku typowo rudawego odcienia, przygaszamy go produktami popielatymi (np. 9.1).

Płukanki i szampony dla żółtych i rudawych blondów

Jeśli nasz kolor szybko ociepla się po farbowaniu, jest zbyt żółty lub rudawy, możemy go, co pewien czas, neutralizować za pomocą odpowiedniej płukanki lub szamponu z odcieniem przeciwstawnym. Zawierają one w swoim składzie barwniki, które nietrwale wiążą się z naszym włosem, tworząc na nim cieniutką warstewkę (właśnie dlatego efekt jest krótkotrwały).

I tutaj, tak jak zawsze, warto kierować się składem produktu, a nie etykietą na opakowaniu. Przykładowo – mamy rudawy odcień włosów, kupujemy płukankę niebieską, a w składzie możemy wyczytać, że tak naprawdę jest to płukanka fioletowa, która odpowiednio stonuje odcień żółty, a nie rudawy.

Nazwy barwników w składzie produktu:

Fioletowe (opalizujące, perłowe): acid violet 43, ci 60730

Niebieskie (srebrne): blue, acid blue 80, ci 61585, basic blue 99

Naturalne barwniki + płukanka z gencjany

Możemy też próbować z naturalnymi barwnikami (błękitem metylenowym lub fioletem metylowym – gencjana roztwór wodny 1%), jednak musimy pamiętać, że są to środki odkażające, a tym samym i wysuszające. Na przykład: 1/3 – 1 kropelki (w zależności, jak mocno chcemy schłodzić nasz odcień) zmieszać z nawilżająca maską do włosów (fioletowa maseczka gencjanowa – klik) lub zrobić domową płukankę – wymieszać w misce odrobinkę barwnika z 1l wody, pamiętając, aby wcześniej włosy mocno nawilżyć odpowiednimi kosmetykami (taka płukanka nie zawiera składników osłaniających, które powinny zawierać profesjonalne płukanki/szampony).

Bardzo ważne – ostrożnie z ilościami tych intensywnie barwiących roztworów, ponieważ zamiast delikatnie stonować, mogą zabarwić nasze włosy na fioletowo lub niebiesko. Najlepiej zacząć od dodatku naprawdę minimalnych ilości (możemy zanurzyć w danym barwniku wykałaczkę i w ten sposób dawkować produkt), które zawsze lepiej stopniowo zwiększać, niż przez pewien czas mieć pastelowe włosy (chyba że taki był nasz zamiar :)).

Najserdeczniej pozdrawiam i całuję! :)

GDZIE KUPIĆ?
PRODUKTY TONUJĄCE ŻÓŁTAWY LUB RUDAWY ODCIEŃ

FARBY PÓŁTRWAŁE
(przykładowe, chłodne odcienie – produkty tego typu dobieramy zgodnie z poziomem jasności naszego blondu i odcienia, który chciałybyśmy zneutralizować)
Matrix Color Sync, odcień 10A
Wella Color Touch, odcień 9/16
Wella Color Touch, odcień 10/6
Schwarzkopf IGORA Expert Mousse, odcień 9.5-1

NIEBIESKA ODŻYWKA (na rudawe)
Niebieska odżywka Joanna (Ultra Color System)

FIOLETOWY SZAMPON (na żółtawe)
Szampon fioletowy Matrix

TONUJĄCE PŁUKANKI DO WŁOSÓW
Płukanka do włosów Joanna (Ultra Color System)
Płukanka do włosów Delia