Blond Blog o farbowaniu i rozjaśnianiu włosów oraz ich pielęgnacji

Sposoby na rude odrosty i nierówny kolor

Rude odrosty, żółtawe czy zbyt ciemne w stosunku do blond długości – jak temu zaradzić, gdy włosy naturalnie są bardzo ciemne, brązowe, trudno rozjaśniające się? :) Jaką farbę wybrać, czym się kierować, jak poprawić ciepły odcień, wyrównać odrost z długościami i czego warto spróbować, zanim sięgniemy po ostateczne rozwiązanie – rozjaśniacz? Najserdeczniej zapraszam do lektury! :)

Wiadomość od Klaudii :)

“Witam:) Kochana piszę do Ciebie z ogromną prośbą o pomoc! Odnośnie moich odrostów, z którymi nie mam już siły:( :( Każde moje farbowanie kończy się tak samo:( Naturalnie mój kolor włosów to dosyć ciemny brąz, nie umiem określić jaki to poziom, ponieważ nie znam się na tym, ale jest to dość ciemny brąz… a przy moich aktualnie farbowanych blond włosach odrost wygląda nawet jak czarny… i jest bardzo oporny do farbowania;/ Nie wiem dlaczego;/

Problem polega na tym, że odrost po farbowaniu wychodzi mi rudawy, żółtawy lub ciemno-beżowaty… Przynajmniej o 2,3 tony ciemniejszy niż reszta włosów… Na długości mam 2 kolory – jeden to bardzo jasny złoty a drugi biały przez wszystkie rozjaśniacze… Na początku chodziłam do fryzjera, ale Panie nie potrafiły sobie poradzić, bo jak to jedna z nich powiedziała mam bardzo mocny pigment i ciężko go wyrównać z resztą włosów tak, aby wyszedł mi jednolity kolor. Strasznie nie lubię tego rudowatego efektu… Jestem kilka dni po farbowaniu i oczywiście wyszło jak zawsze to samo… Na odrost użyłam farby GARNIER E0, po czym na umyte, mokre włosy miałam nałożoną farbę Wella 9.01 plus oksydant 4% na odrosty i długość włosów…

Kolor wyszedł podobny jak miałam, taki bardzo jasny złocisty, miejscami białe pasma… A odrost oczywiście rudawy…;/ U fryzjera miałam kiedyś nakładaną jakąś farbę z Matrixa i wodę 9% i efekt końcowy był również bardzo podobny do tego który mam … Kiedyś użyłam również farby Artego bardzo jasny perłowy blond i wodę 12% i? Zawsze to samo;/… Mój wymarzony kolor to taki jaki Ty masz, albo coś typu piaskowy blond, jakieś beże itp… na pewno nie chciałabym uzyskać kolorów typu: platyna, gołębi blond, biały itp. ani ciemnego blondu, jasnego brązu….

Nie wiem, czy ja jestem w stanie uzyskać te moje wymarzone odcienie równomiernie na całych włosach, przede wszystkim z tymi moimi strasznymi odrostami ??:(:( Jeśli nie, to doradź mi chociaż jakiej farby użyć, aby farba pokryła mi ładnie całą długość włosów i odrost na taki sam kolorek, żeby te białe po długości bardzo nie przebijały, no a odrost żeby nie był rudy! :( Zależałoby mi na tym, aby nie nakładać zbyt silnych środków na całą długość włosów przy każdym farbowaniu, tylko później już na sam odrost, bo mam już suche, zniszczone włosy od farbowania, których bez odżywki nie rozczesze, a na grzebieniu zostaje ich dużo, bo są osłabione moimi eksperymentami…

I po każdym farbowaniu obcinam zniszczone końce włosów o jakieś 2 cm, chociaż zawsze chciałam mieć długie:(:( A teraz od 4 lat mam włosy do łopatek :( Dodam jeszcze, że używałam już bardzo dużo farb drogeryjnych np.: z Garniera, Welli, Londy, Joanny. Bardzo, bardzo, bardzo proszę Cię o pomoc! Czekam na odpowiedz:*:* Pozdrawiam Cię serdecznie:) i życzę miłego dnia :*:)”

Hej, hej, Słońce! :) Rude odrosty, ciepłe odcienie, to przy ciemnych naturalnie włosach bardzo powszechny problem (gdy rezygnujemy z rozjaśniacza i stawiamy na farbę). Blond farby nie mają po drodze z naturalnymi brązami i nawet ciemny blond stanowi dla nich często nie lada wyzwanie. :)

Jeśli chodzi o dobór farb, na pewno zrezygnowałabym tu z farb drogeryjnych – jedynie farby profesjonalne i to jedynie te do zadań specjalnych – maksymalnie rozjaśniające ciemne włosy (superrozjaśniające) i w maksymalnie chłodnych odcieniach (aby uzyskać neutralny, a nie zbyt ciepły efekt). Jeśli więc włosy są przykładowo na poziomie 5 (jasny brąz, który kontrastując z blondem może sprawiać wrażenie czarnego koloru), to wówczas farbą możemy uzyskać kolor zbliżony do poziomu 9 (bardzo jasny blond), może ciut jaśniej. Jednak poziom 9 to blondy żółte, niezależnie od nadanego odcienia, i zawsze będą kontrastowały z poziomem 11, czyli blondem białym.

*W przypadku ciemnych włosów, gdy zależy nam na jak najjaśniejszym efekcie, dodawany do farby oksydant 9% to zbyt niskie stężenie. Wówczas wybieramy jedynie 12%, oczywiście jeśli nie mamy wrażliwej skóry głowy (lub np. nakładamy tak silną mieszankę ok. 1 mm od skóry głowy).

Rude odrosty (żółte, zbyt ciepłe) – przykładowe sposoby

  • Aby odrost nie był zbyt ciepły, rudawy, żółtawy, wówczas musimy celować w określone odcienie – albo w podwójny, intensywny popiel (który na próbniku jest intensywnie siwym kolorem) albo np. w odpowiednią mieszankę farb, dodając do popielu perły (np. Alfaparf 11.11 + 11.21). W przypadku brązowych włosów często musimy wykonać nawet i kilka prób, żeby dobrać najodpowiedniejszą farbę, mieszankę, najlepsze proporcje, dodatki.
  • Możemy również dodać do danej farby odrobinę mixtonu niebieskiego (na problematyczne rudości) bądź fioletowego (na problematyczne żółcie). Są to korektory koloru – czyste, intensywne pigmenty.
    Przykładowe mixtony/korektory koloru:
    * Goldwell A-MIX (popielaty) czy VV-MIX (fioletowy),

    * Alfaparf 7000 (blue), 2000 (violet).
  • Innym rozwiązaniem jest chociażby zastosowanie standardowej, maksymalnie rozjaśniającej farby (w superchłodnym odcieniu, np. 11.11), a następnie, po spłukaniu farby, nałożenie odpowiedniego kremu tonującego (w chłodnym odcieniu – popielatym, perłowym) na niskim oksydancie, np. 1.9% czy 2.7% (jest to wygodnie i bezproblemowe rozwiązanie, a dzięki niskiej wodzie, włosy właściwie nie odczują dodatkowych, podjętych przez nas kroków :)).
    Przykładowe produkty tonujące (farby semi-permanent/kremy tonujące/ton w ton):
    * Schwarzkopf Professional Igora Expert Mousse,
    * Wella Color Touch,
    * Matrix Color Sync.
  • Kolejnym sposobem jest również fioletowa, nawilżająca maseczka gencjanowa (przepis – klik), którą tworzymy samodzielnie, dodając nieco gencjany (roztwór wodny 1%) do nawilżającej maseczki do włosów, jednak ten sposób działa lepiej na odcienie żółtawe i musimy wyczuć odpowiednie dla naszych włosów proporcje (ilość gencjany:maseczki), aby odcień schłodzić i jednocześnie nie stworzyć lila, wrzosowych pasemek. :)

Ja ze swojego doświadczenia, z farb trwałych, “do zadań specjalnych” :) (bardzo ciemnych, trudno rozjaśniających się włosów), polecam farby Alfaparf – są to superblondy, o superchłodnych odcieniach popielatych i perłowych. Sama stosuję 11.11, który pozwala mi osiągnąć neutralny, chłodny beż na bardzo ciemnej naturalnie bazie (efekty po koloryzacji – klik). :) Natomiast w przypadku produktów tonujących mogą być to wspomniane wyżej: Wella Color Touch, Matrix Color Sync czy Schwarzkopf Professional Igora Expert Mousse, dopasowane odpowiednio do poziomu jasności naszego blondu (w przypadku niektórych kremów tonujących początkowo możemy otrzymać ciemniejszy kolor, jednak wypłucze się on do jaśniejszego) i odcienia, który chciałybyśmy zneutralizować (rudawy, żółtawy, żółtawo-rudawy).

Efekty po farbie superrozjaśniającej (podwójnie popielatej) na brązowych odrostach

Jeśli tego typu działania nie pozwalają nam na uzyskanie wymarzonych efektów, wówczas pozostaje nam już tylko wykonanie wcześniejszego podkładu rozjaśniaczem (możemy wykonać np. precyzyjną kąpiel rozjaśniającą – klik – lub nałożyć rozjaśniacz z niskim stężeniem oksydantu, np. 3%) lub przyciemnienie włosów rozjaśnianych rozjaśniaczem na długości, do poziomu, który jesteśmy w stanie uzyskać farbą superrozjaśniającą na naturalnie ciemnym odroście.

*Jeśli chodzi o rozjaśniacz Garnier E0 – włosy najprawdopodobniej nie były wystarczająco rozjaśnione, a położona następnie Wella 9/01 nie jest typowo popielata, a jedynie o popielatym połysku (przeważa tu natura), dlatego nie była w stanie zneutralizować uzyskanego, rudawego koloru.

Wyrównanie koloru

Jeśli chodzi o wyrównanie koloru, a więc brązowych naturalnie odrostów, złotych partii po nieudanej koloryzacji i rozbielonych, przetrawionych rozjaśniaczem długości, jeden produkt niestety nie jest w stanie poradzić sobie z tak trudnym zadaniem.

  • Złote partie można by tu np. stonować perłowym kremem tonującym/farbą semi-permanent/ton w ton, dobranym do aktualnego poziomu jasności (jednak zastosowanie tej opcji zależy od podjętych „kolorystycznie” działań na odroście i długościach).
    *Używając fioletu (perły) neutralizujemy żółty odcień, przemieniając go w beż. :)
  • Białe partie po działalności rozjaśniacza – tutaj pozostaje nam albo przyciemnienie (które na tak jasnym i trudnym podkładzie, wiąże się z dużym ryzykiem zieleni przy nieodpowiednim doborze narzędzi i wykonaniu) albo, dla wysycenia koloru i jak najmniejszego uszczerbku kondycyjnego, jedynie jak najniższe stężenie oksydantu (np. 1.9%) w połączeniu z kremem tonującym (np. beżowym, żeby delikatnie długości ocieplić, by nie było zbyt chłodno).
  • Naturalnie brązowe odrosty wymagają tradycyjnej farby permanentnej (np. Alfaparf 3D Cube) oraz wysokiego stężenia oksydantu dla wydobycia blondu (9%, 10.5% lub 12% w zależności od poziomu, jaki chciałybyśmy uzyskać + maksymalnie chłodne odcienie, popiele czy mieszanki z perłą, dla uzyskania neutralnego, beżowego odcienia – np. odcienie 11.11 czy mieszanka 11.11 + 11.21). Jeśli jednak miałyby dorównać białym długościom, niezbędne jest wcześniejsze wykonanie podkładu z rozjaśniacza i następnie nałożenie farby – tylko wówczas mamy możliwość wyrównania poziomu jasności brązowych odrostów z białymi partiami.

*Superrozjaśniająca farba jest w stanie rozjaśnić naturalne włosy maksymalnie o 4.5 tonu (bez wspomagacza rozjaśnienia), dlatego przy naturalnie brązowej bazie nie uzyskamy włosów tak jasnych, jak po rozjaśniaczu.

_____________

I pamiętajmy, jeśli po zastosowaniu intensywnie popielatej farby, nasze włosy przybrały zbyt jasny i chłodny, siwy kolor – jesteśmy prawdziwymi szczęściarami! :) Naprawdę. :) Oznacza to, że włosy są nieproblematyczne i wystarczy zmienić odcień czy poziom jasności farby, gdy nie chcemy uzyskiwać tak zimnego czy jasnego efektu. :) Chłodne barwniki szybciutko wypłukują się do pięknego, naturalnie wyglądającego blondu, a jeśli zależy nam na maksymalnym przyspieszeniu tego procesu, sięgamy po szampon przeciwłupieżowy, który najszybciej te barwniki wypłucze. :) (Na brązowych, opornych włosach nie uzyskamy farbą” ani bieli, ani platyny, ani gołębiego blondu” :)).

A teraz już przesyłam najsłodsze całusy dla Ciebie, Kochana, i wszystkich cudownych Czytelników! :) Przemiłego wieczoru! ♡

GDZIE KUPIĆ?

FARBY SUPERROZJAŚNIAJĄCE

Farba Alfaparf (CUBE 3D TECH), odcień 11.11
Farba Alfaparf (CUBE 3D TECH), odcień 11.21

PRODUKTY TONUJĄCE
(przykładowe, chłodne odcienie)

Matrix Color Sync, odcień 10A
Wella Color Touch, odcień 9/16
Schwarzkopf IGORA Expert Mousse, odcień 9.5-1