Blond Blog o farbowaniu i rozjaśnianiu włosów oraz ich pielęgnacji

Olejek rycynowy: na włosy + skórę głowy (działanie)

Olejek rycynowy: działanie na włosy i skórę głowy - Blog Uroda

Olejek rycynowy – jak działa na wysokoporowate włosy i skórę głowy? Jak go stosować i na co warto zwrócić uwagę? Serdecznie zapraszam do lektury! :)

Pytanie od Czytelniczki :) 


1. Jak często stosować olejek rycynowy (na skórę głowy)? Myślę, że raz w tygodniu, w zupełności, wystarczy. :) Zbyt często stosowany, może przesuszyć skalp, dlatego, jeśli zauważymy u siebie coś niepokojącego, zmniejszmy częstotliwość.

2. W jakich ilościach stosować? (+ sposób nakładania). Jeśli chodzi o ilość, kierujmy się zasadą – im mniej, tym lepiej. Olejek możemy delikatnie wmasowywać opuszkami palców lub też wcierać starą, bardzo miękką szczoteczką do zębów.

*Jako że olej rycynowy ma dość problematyczną konsystencję, warto go wcześniej delikatnie podgrzać lub, ewentualnie, rozrzedzić dodatkiem innego oleju roślinnego.

3. Jak długo trzymać olejek rycynowy? To kwestia bardzo indywidualna. Czasem wystarczy 3-5 godzin, a u niektórych potrzebna jest i cała noc. Najważniejsze, to dokładnie obserwować, jak reaguje nasza skóra głowy – czy wybrany przez nas czas, nie wzmaga wypadania włosów / nie powoduje przesuszenia skalpu.

4. Jak wzmocnić działanie olejku? Jeśli olej dobrze się spisuje i chciałybyśmy wspomóc jego dobroczynne działanie, możemy, dodatkowo, owinąć głowę ręcznikiem (tworząc najzwyklejszy turban), a następnie podgrzać całość (przez chwilę) ciepłym strumieniem suszarki (pod wpływem ciepła, olej działa skuteczniej). Możemy też, wcześniej, założyć pod turban foliowy czepek (na pierwsze 30 minut, żeby nie osłabić cebulek).

5. Maska/odżywka emulguje olej, tak więc ułatwi nam zmycie olejku. :) Jednak, nakładając maskę na skórę głowy, pamiętajmy, żeby miała przyjazny skład i nie zawierała silikonów. Może to być, przykładowo, pomarańczowy Biovax dla włosów suchych i zniszczonych.

6. Czy skóra głowy przyzwyczaja się do olejku? Nie, jak najbardziej możemy go później odstawić. :) Z tym że taka kuracja, dla zauważalnych efektów, powinna trwać min. 2-3 miesiące, u niektórych dłużej (również w zależności od oczekiwań).

7. Przyspieszenie porostu włosów. Stosowanie rycyny może sprawić, że włosy będą rosły szybciej, a jeśli wcześniej nadmiernie wypadały, także i mocno je zagęścić oraz zniwelować wypadanie do minimum. Ale są też i skalpy, które nie lubią nakładania na nie olejowych specyfików (bez względu na częstotliwość stosowania). Bądźmy więc czujne i dokładnie obserwujmy, jak skóra głowy reaguje na nasze działania, bo zamiast pomóc na konkretny problem, mogą wzmagać/spowodować wypadanie (wówczas, bez wahania – odstawmy olej).

8. Czy olej rycynowy przyciemnia włosy? W przypadku rozjaśnianych, jak i naturalnych, włosów blond, może zauważanie przyciemnić ich kolor. Warto o tym pamiętać! :)

9. Olejowanie włosów na długości. Jeśli planujemy rozpocząć olejowanie rozjaśnianych, wysokoporowatych włosów, na pewno nie ryzykowałabym z tym olejkiem. Bowiem, prócz zauważalnego przyciemnienia włosów, może przesuszyć/puszyć, zwłaszcza zniszczone, kruche włosy o wysokiej porowatości.

*Decydując się więc na rycynę we włosowej pielęgnacji, lepiej stosować ją na skórę głowy (ale pamiętajmy, że u blondynek, może stworzyć efekt ciemniejszego “odrostu” i przy zbyt dużej częstotliwości stosowania – przesuszyć skalp) lub jako dodatek do maski, niż solo, do olejowania włosów na długości.

10. Zabezpieczanie końcówek olejkiem rycynowym. W tym przypadku, również może przesuszać i puszyć (w zależności od kondycji włosów i częstotliwości stosowania). Tym bardziej, że końcówki to najstarsza, najbardziej porowata i poniszczona część włosów, która potrzebuje najbardziej intensywnego nawilżania, natłuszczania i ochrony.

11. Dodatek do własnych masek, odżywek + nabłyszczacz. Olejek rycynowy stosowany jest często jako dodatek do masek/odżywek, ponieważ wspomaga regenerację włosów i ma najbardziej nabłyszczające działanie wśród wszystkich olei (to powód, dla którego tak często stosowany jest w lśniących błyszczykach, które tworząc na naszych ustach „taflę wody”, jednocześnie potrafią mocno je przesuszyć).

Najserdeczniej pozdrawiam! :)

GDZIE KUPIĆ?

WEDŁUG POJEMNOŚCI:

Olej rycynowy (Farmina) 30g

Olej rycynowy kosmetyczny (Ol’VITA) 50ml

Olej rycynowy (PhytoPharm) 100g