Wcierka Jantar. Bursztynowy klasyk wśród produktów do pielęgnacji włosów i ukochany specyfik wielu z nas – świadomie i sumiennie pielęgnujących swoje blondy. :) Stąd, gdy zapytamy, co zrobić, żeby włosy szybciej rosły, zagęściły się lub nie wypadały, ta odżywka jest prawdopodobnie najczęściej podawanym rozwiązaniem.
Produkt ten bardzo Was intryguje, pytacie, Kochane, czy faktycznie działa, czy włosy będą rosły szybciej po jego zastosowaniu, czy rzeczywiście zahamuje wypadanie i jak wpłynie na objętość/świeżość włosów u nasady. Dlatego dziś przed nami cała masa odpowiedzi wraz z opiniami wspaniałych Blondynek (nasze forum o blond włosach – klik), które podzieliły się własnymi spostrzeżeniami, w związku z nową recepturą odżywki Jantar. :) Będą plusy i minusy, zauroczenia i rozczarowania – najserdeczniej zapraszam do lektury! :)
DZIAŁANIE WCIEREK
Kochane, jak wiecie, nie jestem zwolenniczką wcierania w skórę głowy jakichkolwiek produktów, w szczególności, gdy wszystko jest w porządku – po prostu, aby nie przedobrzyć i nie przysporzyć sobie nadprogramowych nieprzyjemności (oraz dodatkowych czynności w pielęgnacji).
Oczywiście, stosowanie wcierek ma swoje uzasadnienie (w moim odczuciu) w określonych sytuacjach, jak chociażby nadmierne i długotrwałe wypadanie włosów (np. po stosowaniu bardzo inwazyjnych leków przeciwtrądzikowych), chęć ich ekstremalnego (możliwego) zagęszczenia czy maksymalnego przyspieszenia porostu (jako dodatkowe wspomaganie cebulek) np. po przebytej terapii przeciwnowotworowej czy, po prostu, na niesamowicie wyjątkową dla nas, choć odległą w czasie okazję (np. ślub).
Aplikowanie wcierek jest czasochłonne, wymaga od nas cierpliwości, sumienności, wprawy, a reakcje skalpu na tego typu specyfiki mogą być najróżniejsze – prócz dobroczynnego działania, musimy założyć również możliwości negatywne, od nadmiernego przesuszenia skóry, swędzenia, podrażnienia, reakcji alergicznej, po wzmożenie wypadania czy przetłuszczania/obciążenia/zmatowienia włosów u nasady.
Gdy jednak zależy nam na maksymalnym przyspieszeniu porostu włosów bez udziału tego typu środków, zapraszam najserdeczniej do tego wpisu – jak zapuścić włosy – klik. :) Tam rozpisałam wszystko to, co stosuję u siebie i polecam z całego serca, gdyż moim zdaniem działa najlepiej, a do tego długotrwale i bez skutków ubocznych. :)
Wcierki możemy traktować jako dodatkowe wspomaganie, jednak pamiętajmy, że najważniejsza dla wzmocnienia cebulek jest wartościowa, możliwie pozbawiona produktów przetworzonych, dieta, która pozwoli na długotrwałe efekty i solidną podstawę dla porostu zdrowych, silnych włosów (do tego jak najwięcej snu i świeżego powietrza – oczywiście wszystko zwiększamy wg naszych możliwości! :)). Stawiając wyłącznie na produkty pielęgnujące, działające zewnętrznie, może okazać się, że po ich odstawieniu, cebulki po prostu sobie nie poradzą i np. problemy z osłabieniem/wypadaniem włosów natychmiastowo powrócą.
*Przy nadmiernym wypadaniu włosów, bądźmy bardzo czujne sięgając po jakiekolwiek wcierki (gotowe lub oleje roślinne, np. rycynowy – klik) – obserwujmy rozwój sytuacji i w razie najmniejszego pogorszenia, odstawmy produkt bez chwili zawahania. Upewnijmy się również, czy problem nie ma głębszego podłoża (np. zaburzenia funkcji tarczycy czy stany depresyjne) – wówczas kosmetyki pielęgnacyjne nie są w stanie wiele zdziałać w pojedynkę.
Wcierka Jantar (Farmona) – skład
Co bardzo istotne w przypadku wcierki Jantar – producent zmienił skład odżywki. Sęk w tym jednak, że to właśnie ten dawny Jantar, ze starą, sprawdzoną formułą, tak wiele osób pokochało. :) I choć część z nich nie zauważyła różnicy w działaniu odżywki, warto mieć te zmiany na uwadze, bowiem, jeśli kiedyś nam służyła, a obecnie coś jest nie tak – to może być nasz główny winowajca.
Skład odżywki jest niewyobrażalnie długi (to pozostało bez zmian :), zawiera ogromne ilości pojedynczo wspaniale działających, niesamowicie wartościowych składników, jednak pamiętajmy, że (mimo wszystko) nie daje nam to gwarancji wspaniałych rezultatów – poszczególne reakcje danej skóry czy włosów zawsze pozostaną kwestią indywidualną, a efektywność odżywki zależna jest w dużym stopniu od naszych oczekiwań i zadań, jakim ma w naszych nadziejach sprostać.
Co zrobić, żeby włosy szybciej rosły?
Są rośliny, które naturalnie pobudzają porost włosów (stymulują mieszki włosowe) i to właśnie ich magiczne działanie postanowiono zamknąć w szklanej buteleczce wcierki Jantar (warto zwracać na nie uwagę, gdy zależy nam na jak najszybszym poroście). :) Należy do nich, chociażby nowo wprowadzona w odświeżonej formule Jantaru, dama – jasnota biała (ekstrakt) – jak i również, m.in.: sosna, łopian, rumianek, rozmaryn, bluszcz, arnika czy rukiew wodna (ekstrakty). A jako że jest to odżywka bursztynowa, zawiera również bardzo wartościowy wyciąg z bursztynu, który wzmacnia cebulki włosów (zapobiega ich wypadaniu), a przy tym i np. normalizuje wydzielanie sebum (nadmierne przetłuszczanie skóry głowy).
Bardzo istotna jest pod tym względem również witamina B5, która pełni funkcję aktywatora wzrostu włosa. Jej niedobory prowadzą do łysienia, dlatego jest tak częstą bywalczynią preparatów przeciw wypadaniu włosów. We wcierce Jantar zagrzała miejsce bardziej stabilna prowitamina B5 – silnie nawilżająca, zwiększająca szybkość wzrostu włosa (i jego grubość) – D-pantenol (mamy tu również witaminę B5 w postaci soli wapniowej). A wśród pozostałych, wpływających na kondycję skóry głowy i porost włosów witamin znajdziemy również:
- Witamina H (biotyna, witamina B8) – reguluje wydzielanie łoju (niedobór prowadzi do nadmiernego przetłuszczenia skóry głowy), przeciwdziała wypadaniu włosów.
- Witamina B3 (witamina PP) – m.in. ogranicza nadmierne wypadanie włosów.
- Witamina E – substancja przeciwrodnikowa, antyutleniacz, wspomaga leczenie łojotokowego zapalenia skóry oraz jej nawilżenie.
- Witamina A (w odżywce trwalsza, lecz mniej aktywna forma witaminy A – Palmitynian retinylu) m.in. zmniejsza wydzielanie łoju, reguluje skład sebum, może jednak działać na skórę drażniąco i powodować jej zaczerwienienia.
Prócz licznych ekstraktów roślinnych (występujących po wodzie i Glikolu propylenowym – rozpuszczalnikach kosmetycznych – oraz nawilżającej glukozie) i witamin, znajdziemy tu również, np.:
- hydrolizat protein soi (odżywienie, regeneracja, nawilżenie),
- kwas linolowy, który zapewnia m.in. prawidłową gęstość sebum/łoju ludzkiego (jako jego kluczowy składnik), wspomaga nawilżenie skóry i procesy regeneracyjne,
- aminokwasy wchodzące w skład NMF (naturalnego czynnika nawilżającego warstwy rogowej naskórka), które działają m.in. nawilżająco, biorą udział w procesie odżywiania i odnowy komórkowej,
- substancje wspomagające nawilżenie, odżywiające, tonizujące, antystatyczne, konserwujące, zapachowe, regulatory pH i in.
Jantar (odżywka do włosów i skóry głowy) – opinie
A teraz niektóre z opinii dotyczących bursztynowej odżywki (“jantarowy” wątek na Blond Forum – klik), za które z całego serca dziękuję kochanym Dziewczynom! :) Być może wrażenia te ułatwią decyzję o przyszłym zakupie bądź rezygnacji z tego produktu. A, jak widać, nawet na tych kilku, wybranych opiniach – wcierka może okazać się urodową wspaniałością, ale i również niewartym zachodu produktem. Warto wziąć to pod uwagę! :) U niektórych przyspiesza przetłuszczanie włosów u nasady, u innych przedłuża świeżość, czasami wzmaga wypadanie, a na innym skalpie je hamuje. :) Efekty całkowicie skrajne, dlatego rzeczywiste działanie (na danej skórze głowy), musi być po prostu indywidualnie przetestowane. :)
_____________________________________________________
_____________________________________________________
_____________________________________________________
_____________________________________________________
_____________________________________________________
_____________________________________________________
Jak nakładać wcierki?
Wcierając Jantar po umyciu włosów, zwróćmy uwagę na to, aby nie były one mokre, a jedynie wilgotne – odciśnięte z nadmiaru wody i nieco osuszone ręcznikiem. Ze względu na olbrzymią ilość składników ziołowych, szczególnie istotnym jest, aby produkt nie spływał podczas aplikacji po rozjaśnianych, przesuszonych, skłonnych do puszenia, wysokoporowatych długościach – wówczas może pogorszyć ich stan.
*Ze względu na nieporęczną buteleczkę, możemy przelać produkt np. do plastikowego aplikatura po farbie do włosów czy zassać go strzykawką, precyzyjnie nakładając niewielkie ilości na skalp i wmasowując delikatnie w skórę opuszkami palców.
*Bądźmy ostrożne z nakładanymi ilościami – jak zawsze, im mniej tym lepiej. :) Wówczas jest szansa na odświeżenie włosów u nasady, a nie ich obciążenie/przyspieszenie przetłuszczania. Przy zbyt dużych ilościach włosy mogą być matowe i nieświeże.
*Producent sugeruje, aby odżywkę wcierać codziennie, przez 3 tygodnie – po tym czasie robimy kilkudniową przerwę i możemy powrócić do kuracji. :)
_______________
Podsumowując, jeśli lubicie, Kochane, eksperymentować z produktami nakładanymi na skalp, warto sprawdzić działanie tego pielęgnującego kosmetyku na własnej skórze głowy. :) Jednak, mimo wszystko, pozostanę przy tym, że gdy wszystko jest w porządku, nie warto kombinować, żeby nie przedobrzyć. :) Z pewnością najważniejsza jest w tym wypadku wartościowa dieta – fundujmy swoim włosom wartościowe rzeczy, a starajmy się ograniczyć te przetworzone. Chcąc zahamować wypadanie, przyspieszyć porost włosów czy zagęścić je, upewnijmy się, że nasz stan zdrowia jest w porządku, że nie zmieniłyśmy farby tradycyjnej na formułę bez amoniaku czy przeanalizujmy dokładniej naszą obecną dietę i styl życia. :) I pamiętajmy – wcierki wzmacniają, stymulują cebulki, ale pojedynczo nie są rozwiązaniem na stałe, a wspomaganiem, które potrzebuje solidnej podstawy zbudowanej od wewnątrz – dla pięknych, mocnych włosów i długotrwałych efektów. :)
Najserdeczniej pozdrawiam i całuję, Kochane! :)
GDZIE KUPIĆ?
WCIERKI NA POROST WŁOSÓW:
Odżywka na porost włosów JANTAR
Odżywka przeciw wypadaniu włosów RADICAL
Odżywka przeciw wypadaniu, łupieżowi, przetłuszczaniu się JOANNA RZEPA